Najbliższe miesiące prawdopodobnie przyniosą zmiany w obecnie obowiązujących zasadach dotyczących świadczeń emerytalnych. Aktualnie Rząd i Parlament pracują nad Ustawą dotyczącą Pracowniczych Programów Kapitałowych. Obecny projekt ustawy przewiduje, że wszyscy pracownicy zostaną automatycznie zapisani do Pracowniczych Programów Kapitałowych, jednak będą mogli się z niego wycofać po złożeniu odpowiedniej deklaracji. W projekcie ustawy znajduje się zapis odnoszący się do minimalnej składki opłacanej przez pracodawcę i pracownika do nowego systemu świadczeń emerytalnych.
Minimalna składka opłacana przez pracownika najprawdopodobniej wynosić będzie 2,00% wynagrodzenia, natomiast składka minimalna opłacana przez pracodawcę będzie wynosić 1,50%. Składki będą mogły najprawdopodobniej zostać podwyższone o 2,5 pp. przez pracodawcę i 2 pp. przez pracownika. W związku z powyższym składki mogą wynosić od 3,50% wartości wynagrodzenia do nawet 8,00%. Środki zgromadzone w PPK mają głównie służyć zabezpieczeniu emerytalnemu pracowników ale projekt przewiduje, że środki zgromadzone w Pracowniczym Programie Kapitałowym mogą zostać zaliczone na poczet wkładu do kredytu mieszkaniowego lub w części mogą zostać wypłacone w przypadku choroby pracownika lub członka jego rodziny.
Pracownik, który nabędzie prawa emerytalne będzie mógł wypłacać zgromadzone środki na trzy sposoby. Pierwsza z nich to możliwość wypłaty do 25% zgromadzonych środków w gotówce, reszta wypłacana byłaby w co najmniej 120 ratach. Druga możliwość przewiduje przetransferowanie środków na inne konto emerytalne. Trzecia opcja przewiduje połączenie środków zgromadzonych przez małżonków i ich wypłatę w co najmniej 120 ratach.
Razem z wprowadzeniem Pracowniczych Programów Kapitałowych Rząd przewidywał reformę Otwartych Funduszy Emerytalnych. Obecnie ze względu na brak ostatecznych uzgodnień dotyczących kształtu reformy funduszy emerytalnych nie jest znana data ewentualnego przekształcenia OFE w III filar istniejącego systemu emerytalnego lub wpisania go w całkiem nowe uregulowania dotyczące świadczeń emerytalnych.