Dla osób, które wiążą swoją karierę z pracą w aktuariacie niezwykle ciekawym wydarzeniem jest Letnia Szkoła Nauk Aktuarialnych. W pierwszych latach swojego istnienia tj. w latach 1990-2002 Szkoła przekazywała podstawową wiedzą aktuarialną, a zajęcia prowadzone były na trzech poziomach nauczania. Od 2003 roku Szkoła realizuje w każdej edycji inny program, który składa się co roku z 2-4 wyodrębnionych kursów, które są oferowane maksymalnie w wymiarze 20 godzin.
Z reguły wykłady i zajęcia przeprowadzane są w języku angielskim, a doboru kursów w każdym roku dokonuje Komitet Programowy, złożony z przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy i Uniwersytetu Warszawskiego, kierujących się najnowszymi trendami w światowym rozwoju nauk aktuarialnych, a także aktualnymi potrzebami polskiego rynku ubezpieczeniowego. W tym roku w skład Komitetu Programowego Letniej Szkoły Nauk Aktuarialnych wchodzili dr hab. Wojciech Otto z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Łukasz Delong z Polskiego Stowarzyszenia Aktuariuszy.
28. edycja Szkoły odbyła się w dniach 6-15 września 2017 roku w gmachach Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia w Letniej Szkole Nauk Aktuarialnych kierowane są do osób pracujących w firmach ubezpieczeniowych, audytorskich, konsultingowych czy instytucjach nadzoru ubezpieczeniowego – mogą to być aktuariusze z państwową licencją lub osoby, które chciałyby dopiero zdać państwowy egzamin aktuarialny i stać się jednym z blisko 400 licencjonowanych aktuariuszy w Polsce.
W efekcie ukończenia Szkoły słuchacz, a może przyszły aktuariusz, uzyskuje nową wiedzę na temat technik aktuarialnych stosowanych m.in. w zarządzaniu ryzykiem. W czasie zajęć kładzie się też bardzo duży nacisk na praktyczne wykorzystanie wiedzy aktuarialnej związanej z technikami matematycznymi kształtowanymi przez specyfikę poszczególnych ubezpieczeń oraz ogólną sytuację gospodarczą.
Więcej informacji na temat Letniej Szkoły Nauk Aktuarialnych:
https://www.wne.uw.edu.pl/pl/dla-kandydatow/studia-podyplomowe/letnia-szkola-nauk-aktuarialnych/