2024-05-16
W ostatnim czasie odnotowano wzrost rentowności obligacji skarbowych, które wykorzystuje się do ustalenia stopy dyskontowej w wycenie aktuarialnej rezerw na świadczenia pracownicze.
Wielkimi krokami zbliżamy się do śródrocznych wycen aktuarialnych (rezerwy na odprawy emerytalne, rezerwy na odprawy rentowe, rezerwy na odprawy pośmiertne, rezerwy na nagrody jubileuszowe etc.). W ostatnim czasie odnotowano wzrost rentowności obligacji skarbowych, które wykorzystuje się do ustalenia stopy dyskontowej w niniejszych wycenach.
Aktualna wartość rentowności obligacji skarbowych wynosi 5,5%-5,6%. To wzrost o 0,5 punktu procentowego w stosunku do ich poziomu z końca roku 2023. Jeżeli trend wzrostowy zostanie utrzymany, to wartości rezerw pracowniczych wyliczanych przez biura aktuarialne będą niższe w stosunku do wartości rezerw pracowniczych wyznaczonych na dzień bilansowy 31.12.2023 r. Różnice te, wynikające ze zmian założeń finansowych, będą zaliczone do pozycji zyski i straty aktuarialne.
Standardowo przyjęte jest, iż Jednostki wykorzystują wyceny zgodne z datą zamknięcia ksiąg, docelowo – raz w roku. Wielu naszych klientów – właśnie ze względu na powyższe – praktykuje dodatkowe, półroczne lub kwartalne badania, do czego oczywiście zachęca nasze biuro aktuarialne.
Czytaj także:
Inflacja wg najnowszych prognoz NBP
Średnie dalsze trwanie życia – Tablica gusowska na potrzeby emerytur
Stopa dyskonta w wycenach aktuarialnych na koniec października 2023
Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych