2024-09-04
28 marca pisaliśmy o komunikacie GUS dot. długości średniego, dalszego trwania życia. Na podstawie danych z 2023 roku uległo ono wydłużeniu.
Przypomnijmy, że komunikat GUS realizował wymogi Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Już wtedy było wiadomo, iż ZUS będzie od 1 kwietnia 2024 roku naliczał niższe emerytury. W tej kwestii nic się nie zmieniło.
Z kolei kilka tygodni temu, 30 lipca GUS opublikował najnowsze pełne tablice trwania życia na podstawie danych o polskiej populacji w roku 2023. Jest to opracowanie sporządzane przez Departament Badań Demograficznych, wykorzystywane m.in. przez aktuariuszy do ustalania prawdopodobieństwa śmierci w modelu wyceny rezerw na świadczenia pracownicze. Te tablice nie zmieniają wskaźników przeżywalności opublikowanych w marcu na potrzeby emerytur.
Co nowego dowiedzieliśmy się z opracowania GUS? Według najnowszych danych za 2023 rok, średnia wieku dla mężczyzn to 74,7 roku a dla kobiet – 82 lata. W porównaniu z rokiem 1990 to duży wzrost o odpowiednio 8,5 i 6,8 roku. W stosunku do roku ubiegłego jest to wzrost o kolejno 1,3 roku i 0,9 roku. To już drugi rok przyrostów średniego wieku w Polsce. Przypomnijmy, że w latach 2020-2021 tendencje były spadkowe. Oznacza to poprawę jakości życia i zdrowia populacji, co eksperci wiążą z ustaniem pandemii Covid-19.
Jeżeli chodzi o odprawy emerytalne, to również nie ulegną one zmianie ze względu na nowe tablice trwania życia. Odprawy są wypłacane przez pracodawcę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego oraz zakończeniem stosunku pracy. Zasady wypłaty odprawy emerytalnej reguluje KP lub wewnętrzny Regulamin Wynagradzania.
Wskaźniki śmiertelności mają natomiast znaczenie przy ustalaniu rezerwy na odprawy emerytalne, co może interesować pracodawców, którzy w sprawozdaniu finansowym ujmują rezerwy aktuarialne na świadczenia pracownicze. Rezerwy pracownicze powinny ulec aktualizacji, nie tylko ze względu na nowe parametry przeżywalności w naszej populacji, ale też szereg innych czynników.
Czytaj także:
NBP zaktualizował prognozę inflacji
Minimalne wynagrodzenie na 2025 rok – od kiedy nowe stawki i nowe rezerwy pracownicze
Spadki aktuarialnych rezerw pracowniczych spowodowane wzrostem rentowności obligacji skarbowych
Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych