Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Nagroda jubileuszowa - komu przysługuje?

Nagroda jubileuszowa - czym jest?

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia nagrody jubileuszowej. Kwalifikacja prawna niektórych świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika, w tym nagrody jubileuszowej może nastręczać trudności interpretacyjnych, które były powodem rozbieżnych stanowisk w orzecznictwie.
Można spotkać się z poglądami, zgodnie z którymi nagroda jubileuszowa może cechować się różnym charakterem (wyrok SN z dnia 15 listopada 2006 r., I BP 12/06), o czym poniżej. W sytuacji gdy prawo do nagrody jubileuszowej nie zależy od spełnienia obiektywnie określonych przepisami płacowymi warunków, lecz od jej uznaniowego przyznania to jest ona uznawana za świadczenie pozbawione cech wynagrodzenia (wyrok SN z dnia 21 października 2003 r., 1 PK 517/02). Jeżeli natomiast odpowiada ona cechom pojęciowym premii, a więc poddaje się kontroli, co do przesłanek przyznawania i ustalenia jej wysokości, stanowi składnik wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie wypowiedzi doktryny oraz orzecznictwa można stwierdzić, że nagroda jubileuszowa jest jednorazowym świadczeniem związanym z długoletnią pracą, które może przysługiwać pracownikowi w związku z osiągnięciem przez niego wymaganego okresu zatrudnienia w czasie obowiązywania przepisów uprawniających do tego świadczenia.

W doktrynie wskazuje się, że ostatecznie przeważył pogląd, iż nagroda ta rozumiana jako premia, gratyfikacja jubileuszowa jest składnikiem wynagrodzenia za pracę (W.Muszalski, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2011). W orzecznictwie podnosi się, bowiem, że wbrew nazwie, nagroda jubileuszowa jest świadczeniem o charakterze wynagrodzeniowym (wyrok SN z dnia 14 maja 2012 r., I PK 174/11; wyrok SN z dnia 10 października, 2007 r., 11 PK 38/07; wyrok SN z dnia 14 stycznia 2011 r., II PK 150/10).
 

Źródła prawa pracy wprowadzające nagrody jubileuszowe

1. Zagadnienia ogólne dotyczące nagród jubileuszowych

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym, brak jest powszechnego wzorca regulacji dotyczącej tej tematyki. Przepisy placowe (zakładowe lub branżowe) mogą kształtować prawo do niej w sposób samodzielny i swobodny. Funkcją gratyfikacji jubileuszowej jest nagradzanie pracy u tego pracodawcy, u którego została przewidziana i u którego pracownik nabył do niej prawo. W związku z tym istnieje całkowita swoboda w odniesieniu do decyzji, czy wprowadzić postanowienia przyznające prawo do nagrody jubileuszowej.

Regulacja problematyki wynagrodzenia pracowników, poza tak zwaną sferą budżetową, w tym także określenie składników wynagrodzenia i zasad nabywania prawa do nich oraz ustalania ich wysokości należy do materii układowej, regulaminowej i umownej (wyrok SN z dnia 20 maja 2011 r., II PK 288/10), ( art. 11', art. 772 i art. 240 § 1 oraz art. 29 § 1 Kodeksu Pracy („KP”). Przepisy dotyczące nagrody jubileuszowej znajdują się w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania lub umowach o pracę.

Wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy mogą autonomicznie regulować zasady nabycia prawa do nagrody jubileuszowej, jej wysokość oraz ewentualne zaliczanie okresów zatrudnienia u innych pracodawców do stażu pracy uprawniającego do nabycia prawa do nagrody. Wyłącznie przepisy obowiązujące w danym zakładzie decydują o tym, za jaką liczbę lat pracy przysługuje najniższa nagroda, jaki jest maksymalny okres pracy uprawniający do nagrody oraz jakie są okresy dzielące poszczególne nagrody.
 

2. Podstawy obowiązywania i tryb zmian w nagrodach jubileuszowych

Sposób wprowadzania przepisów dot. m.in. nagrody jubileuszowej wynika z odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy. Obowiązywanie nagrody jubileuszowej określone jest w:

a) regulaminach pracy, (przy czym regulamin wynagrodzenia wchodzi w życie w terminie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 KP),

b) zakładowych i ponadzakładowych układach zbiorowych, (przy czym zakładowy i ponadzakładowy układ zbiorowy wchodzi w życie w terminie w nim określonym nie wcześniej jednak niż w dniu jego zarejestrowania (art. 24112 § 1 KP).

Zgodnie z poglądami panującymi w doktrynie, zmian w regulaminie pracy dokonuje się przy odpowiednim zastosowaniu trybu przewidzianego dla jego ustanowienia (M. Zieleniecki, Kodeks pracy z komentarzem, 2004).

Tryb zmiany zakładowych i ponadzakładowych układów zbiorowych uregulowany jest w art. 2419 § 1 KP. Zmiany do układu wprowadza się w drodze protokołów dodatkowych. Do protokołów dodatkowych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące układu. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, wyrażonym w wyroku z dnia 29 listopada 2000 r., I PKN 111/00, warunkiem obowiązywania zmian wprowadzonych do układu zbiorowego pracy w drodze protokołów dodatkowych jest ich zarejestrowanie.
 

3. Podstawy prawne wypłaty nagród jubileuszowych dla kadry zarządzającej

Ustawodawca wyłączył natomiast możliwość uregulowania wynagrodzenia (w tym prawa do nagrody jubileuszowej) pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy w układzie zakładowym (24126 § 2 KP) . Kwestia ta była przedmiotem rozbieżnych stanowisk sądów natomiast w konsekwencji orzeczeń Sądu Najwyższego należy przyjąć, że nawet gdyby w danym przedsiębiorstwie uprawnienie do wypłaty nagrody jubileuszowej wynikało z zakładowego układu zbiorowego to regulacje te nie będą obejmować pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy (SN z 9 września 2004, I PK 423/03 oraz SN 11 kwietnia 2006 r., I PK 172/05). Przepisy uprawniające pracowników zarządzających (członków zarządu, prokurentów) do nagrody jubileuszowej powinny być zawarte w umowie o pracę lub w ponadzakładowych układach zbiorowych.
 

4. Przepisy branżowe stanowiące podstawę do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej

Osobną kwestią są regulacje dotyczące nagrody jubileuszowej stanowiące podstawę do wypłaty nagród jubileuszowych pracownikom poszczególnych branż. Na ich podstawie określone grupy pracowników nabywają prawo do nagrody jubileuszowej z mocy prawa. Wyliczenie przepisów branżowych zawarte jest w tabeli stanowiącej Załącznik Nr 1 do niniejszej opinii. Wskazane przepisy świadczą o znaczącej dyferencjacji branżowej prawa do nagrody jubileuszowej. Wyliczenie dotyczy największych grup zawodowych w Polsce, wobec których ustawodawca zastosował różne metody obliczania nagrody jubileuszowej.


 
Poniżej przedstawiamy szczegółowy opisy nagród jubileuszowych dla poszczególnych branż:

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli

Nagroda jubileuszowa pracowników Państwowej Inspekcji Pracy

Nagroda jubileuszowa Funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa

Nagrody jubileuszowe Członków korpusu służby cywilnej

Nagrody jubileuszowe Funkcjonariuszy Straży Granicznej

Nagrody jubileuszowe pracowników samorządowych

Nagrody jubileuszowe pracowników wojewódzkich sądów administracyjnych

Nagroda jubileuszowa Prokuratorów

Nagrody jubileuszowe urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury

Nagrody jubileuszowe dla pracowników artystycznych (praca w balecie, praca w charakterze solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych oraz artysty chóru ) pozostałych pracowników instytucji kultury

Nagroda jubileuszowa pracowników uczelni publicznych

Nagrody jubileuszowe pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w ochronie zdrowia

Nagrody jubileuszowe pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej

Nagroda jubileuszowa pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Nagroda jubileuszowa pracowników opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów

Nagrody jubileuszowe funkcjonariuszy Agencji Wywiadu

Nagroda jubileuszowa Funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Nagrody jubileuszowe żołnierza zawodowego

Nagroda jubileuszowa Funkcjonariusza Służby Więziennej

Nagroda jubileuszowa Funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Nagrody jubileuszowe Policjantów

Nagroda jubileuszowa Straży Marszałkowskiej

Nagrody jubileuszowe Górników

Nagroda jubileuszowa Strażaka

Nagrody jubileuszowe Radców Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej

Nagrody jubileuszowe Pracowników Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego

Nagrody jubileuszowe pracowników instytucji kultury

Nagroda jubileuszowa pracowników urzędów państwowych

Nagrody jubileuszowe osób kierujących określonymi w ustawie przedsiębiorstwami państwowymi, państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, samorządowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, agencjami państwowymi, instytucjami i podmiotami badawczymi, fundacjami, państwowymi jednostkami budżetowymi, samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, Centrum Łukasiewicz i instytutami działającymi w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz

Nagroda jubileuszowa Prezesa, zastępcy prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Nagrody jubileuszowe Członków Krajowej Izby Odwoławczej

Nagrody jubileuszowe pracowników Jednostek Doradztwa Rolniczego

Nagroda jubileuszowa pracowników Najwyższej Izby Kontroli

Nagrody jubileuszowe Kuratorów Sądowych

Nagrody jubileuszowe ekspertów, o których mowa w ustawie Prawo własności przemysłowej

Nagroda jubileuszowa Strażników Państwowej Straży Rybackiej

Nagrody jubileuszowe Pracowników Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych

Nagrody jubileuszowe dla Zastępców Dyrektora, Koordynatorów Dyscyplin oraz pracowników Biura Narodowego Centrum Nauki

Nagroda jubileuszowa dla Pracowników Centrum Unijnych Projektów Transportowych

Nagrody jubileuszowe dla Pracowników Państwowego Instytutu Medycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji


Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!