2024-11-19
Najnowsze opracowanie dotyczące inflacji zostało opublikowane przez NBP w listopadowym „Raporcie o inflacji”.
Narodowy Bank Polski publikuje raport tego typu trzy razy w roku (w marcu, w lipcu i w listopadzie). Dokument zawiera m.in. prognozę inflacji na aktualny rok oraz na dwa kolejne lata. W tym celu stosowany jest model prognostyczny NECMOD.
Listopadowy raport zawiera prognozy na lata 2024-2026. Prognozy inflacji kształtują się odpowiednio na poziomie: 3,7%, 5,6%, 2,7%. Aktualizacji uległ zatem wskaźnik na rok 2025.
Poziom inflacji może być parametrem modelu wycen pracowniczych rezerw aktuarialnych. Inflacja wpływa również na inny istotny parametr, jakim są przewidywane wzrosty podstaw świadczeń pracowniczych (np. odprawy emerytalnej, odprawy rentowej, odprawy pośmiertnej, nagród jubileuszowych).
Rezerwy na świadczenia pracownicze wymagają uwzględnienie zmiany, wzrostu podstaw o ile tylko zgodnie z regulaminem wynagradzania podstawy te nie są stałe w czasie. Warto jednak podkreślić, że nawet jeśli wewnętrzny zapis mówi o podstawie odprawy emerytalnej wynoszącej np. 4000 zł, to pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna nie mniejsza niż wynikająca z kodeksu pracy. Zatem do ustalenia rezerwy na przyszłą płatność świadczenia aktuariusz musi przyjąć także prognozowany wzrost płac by móc każdą płatność naliczają wg wewnętrznego regulaminu porównać z płatnością hipotetyczną wynikającą z zapisów kodeksowych i wskazać wyższe zabezpieczenie w postaci rezerwy.
Czytaj także:
Czy wycenę rezerw pracowniczych do której użyto danych wg stanu na dzień inny, niż bilansowy, należy zaktualizować?
Nowa płaca minimalna w 2025 roku. Jak zmieni się model wyceny rezerw pracowniczych?
Mamy aktualne polskie tablice trwania życia 2023 – czy emerytury i odprawy emerytalne będą z tego powodu niższe?
Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych