2024-10-14
Przełom grudnia i stycznia to intensywny czas dla każdej jednostki zamykającej rok finansowy i szykującej się na kolejny. Z tego też powodu częstą praktyką jest zlecanie wyceny rezerw pracowniczych biurom aktuarialnym już we wcześniejszym okresie jesiennym. Czy takie raporty należy potem aktualizować?
Część pomiotów faktycznie preferuje wykonanie ponownego przeliczenia rezerw, już w spokojniejszym, ponoworocznym czasie. Nie jest to jednak jedyna możliwa ścieżka postepowania, ponieważ wiele jednostek podchodzi do tematu tylko raz, właśnie jesienią, bez późniejszej aktualizacji ksiąg w tych konkretnych pozycjach zobowiązań.
Co w tej sytuacji rekomenduje aktuariusz?
Działaniem „wzorcowym” jest przesłanie danych do wyliczenia rezerw wg stanu na dzień 31 grudnia i przekazanie ich aktuariuszowi jak najbliżej tego dnia, najlepiej tuż po – wówczas mamy pewność, iż żadne istotne parametry przyjęte do wyceny nie ulegną zmianie, a i same dane są jak najbardziej aktualne.
W praktyce nie jest jednak łatwo zadziałać wzorcowo. Ograniczenia wynikają przede wszystkim z racji okresu urlopowego, potrzeby szybkiego zamykania ksiąg, przygotowywania wielu sprawozdań okresowych itp. Stąd często jednostki do oszacowania poziomu rezerw przystępują już jesienią.
Co dalej z takimi wycenami? Czy powinny być aktualizowane?
Ponowne przeliczenie rezerw jest wskazane w niektórych przypadkach, a szczególnie w takich, w których:
1. Zmienia się sposób wypłacania świadczeń pracowniczych.
2. W sposób istotny zmienia się podstawa świadczeń lub wskaźniki jej wzrostów.
3. W sposób istotny zmienia się wysokość stopy dyskontowej lub innych wskaźników finansowych.
4. W sposób istotny zmienia się liczba zatrudnionych pracowników uprawnionych do danych świadczeń.
Podstawa prawna: pkt. 59 MSR nr 19 Świadczenia pracownicze: „wyniki takiej wyceny aktualizowane są po każdej istotnej operacji gospodarczej i innych istotnych zmianach okoliczności (w tym po zmianie cen rynkowych i stóp procentowych), które zaistniały do końca okresu sprawozdawczego."
Czytaj także:
Nowa płaca minimalna w 2025 roku. Jak zmieni się model wyceny rezerw pracowniczych?
Mamy aktualne polskie tablice trwania życia 2023 – czy emerytury i odprawy emerytalne będą z tego powodu niższe?
NBP zaktualizował prognozę inflacji
Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych