2024-11-29
W dniach 28-29 października odbył się egzamin dla kandydatów na aktuariusza. Czym się zajmuje aktuariusz i gdzie może być zatrudniony?
W siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbył się kolejny egzamin aktuarialny. Kandydaci musieli zmierzyć się z zadaniami z poniższych dziedzin:
1. Matematyka finansowa.
2. Prawdopodobieństwo i statystyka.
3. Matematyka ubezpieczeń na życie.
4. Matematyka pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych.
5. Ekonomia.
6. Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa w zakładzie ubezpieczeń.
7. Modelowanie.
8. Zarządzanie ryzykiem zakładu ubezpieczeń.
9. Prawo ubezpieczeniowe i prawo podatkowe.
Ze względu na ilość i obszerność powyższych dziedzin, egzaminy na aktuariusza odbywa się częściej niż raz w roku, co umożliwia kandydatom odpowiednie przygotowanie się do nich we własnym tempie (nie muszą ich zdawać wszystkich jednocześnie).
Poniżej zamieszamy link do informacji na stronie KNF dotyczącej:
1. Terminów egzaminów aktuarialnych.
2. Zalecanej literatur oraz aktów prawnych odpowiadających zakresowi obowiązujących tematów egzaminu aktuarialnego.
3. Składu komisji egzaminacyjnej na aktuariusza.
4. Zadań egzaminu na aktuariusza, ich wyników itp.
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/egzaminy/aktuariusze
Kandydat na aktuariusza – poza zdaniem egzaminu – musi mieć dodatkowo ukończone studia wyższe. Konieczne jest również zdobycie przynajmniej rocznego doświadczenia zawodowego pod nadzorem aktuariusza wpisanego do rejestru aktuariuszy. Ponadto, kandydat nie może być osobą karaną ani pozbawioną praw publicznych.
Kim jest aktuariusz?
Aktuariusz to ekspert w dziedzinie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisany do rejestru aktuariuszy prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jego wiedza i doświadczenie łączy m.in. dwie obszerne dziedziny: zaawansowaną matematykę oraz ekonomię w obszarze ubezpieczeń, finansów oraz zarządzania ryzykiem. Obecność aktuariusza jest więc niezbędna wszędzie tam, gdzie ekspertyzy wymagają uwzględnienia prawdopodobieństwa wystąpienia pewnych zdarzeń losowych (np. realizacji prawa do wykonania opcji śmierci, inwalidztwo pracownika uprawnionego do otrzymania odprawy rentowej itp.).
Aktuariusz – główne obszary działania
Jednym ze standardowych miejsc pracy aktuariusza jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe lub Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, w których jego głównym zadaniem jest obliczanie składek ubezpieczeniowych związanych z polisami ubezpieczeniowymi. Dodatkowo, aktuariusz wyznacza:
• rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe,
• zarządza aktywami przeznaczonymi na ich pokrycie,
• analizuje dane statystyczne i śledzi istotne wskaźniki finansowe,
• ogólnie aktuariusz zajmuje się szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego od poziomu taryf ubezpieczeniowych, po poziom rezerw na ich przyszłą realizację (nawet kilkadziesiąt lat w przyszłość).
Aktuariusz stanowi również trzon biura aktuarialnego, w którym dokonuje m.in.:
• wycen rezerw pracowniczych, takich jak:
Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych