Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

PPK - co oznacza dla pracodawcy?


2019-04-26

Najważniejsze aspekty związane z PPK

Pracownicze plany kapitałowe mają na celu wspomóc pracowników w długoterminowym kumulowaniu i inwestowaniu zebranych środków, które posłużą jako oszczędności na emeryturę. Pracodawca odgrywa znaczną rolę przy wyborze i efektywnym wdrożeniu PPK w firmie, dlatego kluczowe jest przygotowanie się oraz zapoznanie z wyzwaniami, jakie stoją przed pracodawcą.

Terminy obowiązujące firmy dotyczące przystąpienia do PPK są rozłożone w dwuletnim okresie i uzależnione są od wielkości przedsiębiorstwa. Największe firmy (mające co najmniej 250 pracowników) muszą w pierwszej kolejności przystąpić do programu - od 1 lipca 2019 roku. Następnie w co półrocznych odstępach wdrożyć PPK muszą firmy pod względem wielkości zatrudnienia – według terminów przewidzianych w Ustawie o PPK.

tabela_PPK.JPG

Głównym zadaniem przedsiębiorstwa jest opracowanie strategii organizacyjnej i finansowej. Wdrożenie PPK wiąże się z koniecznością zabudżetowania dodatkowych kosztów związanych z wpłatami podstawowymi wypłacanymi przez pracodawcę na rachunki pracowników wynoszących 1,5% wynagrodzenia uczestnika. Oprócz składki podstawowej można rozważyć również składkę dodatkową do 2,5% pensji brutto uczestnika. Wpłaty są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i można je uwzględnić jako koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa. Zgodnie z artykułem 26. Ustawy o PPK wpłaty dodatkowe można uzależnić od stażu pracy.

Do zadań pracodawcy należy również zawieranie umów w imieniu pracowników oraz przepływ informacji pomiędzy uczestnikami PPK, a zarządzającą instytucją finansową. Dodatkowo należy pamiętać o edukacji pracowników w zakresie PPK, zarządzaniem dokumentacją i listą uczestników oraz innym elementami związanymi z komunikacją. Takie elementy wymagają opracowania odpowiedniego systemu.

Kolejnym zadaniem należącym do pracodawcy jest wybór oraz zawarcie umowy o zarządzanie PPK z instytucją finansową, która w ramach współpracy będzie inwestować zebrane środki. To trudne zadanie dla pracodawcy. Wyznaczona do tego celu instytucja będzie odpowiedzialna za stopy zwrotu z inwestycji. Kryteriami wyboru takiej instytucji powinny być ich dotychczasowe wyniki, wysokość opłat za zarządzanie, warunki współpracy, warunki zarządzania aktywami, doświadczenie oraz oferowana wsparcie organizacyjne i komunikacyjne. Ponad 20 instytucji finansowych wykazuje gotowość do stworzenia odpowiedniego programu z czego 6 funduszy inwestycyjnych złożyło wniosek o rejestracje do sądu (stan na 15.04.2019). Pomóc w wyborze może niezależny konsultant, który dokona obiektywnej oceny wszystkich dostępnych funduszy.

Pracownicze Plany Kapitałowe mogą wzmocnić pozytywny odbiór pracodawcy na rynku pracy oraz wpływać korzystnie na przyciąganie i utrzymanie kompetentnych pracowników. Możliwość modyfikowania składki dodatkowej może stać się jednym z elementów polityki wynagradzania.

Czytaj także:

Pracownicze Plany Kapitałowe – sposób na budowę lojalności pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe - rola niezależnego doradcy w wyborze podmiotu zarządzającego

Pracownicze Plany Kapitałowe – zmiana terminów wprowadzenia programów emerytalnych

Pracownicze Plany Kapitałowe na rynku zabezpieczenia emerytalnego

Udział PTE w tworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych

wstecz

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!