Prezydent Andrzej Duda w dn. 19 listopada podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ustawa wejdzie w życie z dn. 1 stycznia 2019 r. z sześciomiesięcznym okresem vacatio legis.
Pracownicze Plany Kapitałowe, które mają uzupełnić dotychczasowy system emerytalny w Polsce, będą obejmować ponad 11 mln Polaków i mają na celu zapewnienie dodatkowych oszczędności dla przyszłych emerytów, po osiągnięciu przez nich 60. roku życia.
Najważniejsze założenia dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych:
• PPK to w pełni prywatny, dobrowolny i powszechny system oszczędzania
• środki zgromadzone w ramach PPK będą podlegały dziedziczeniu na etapie gromadzenia i wypłaty
• pracownicy będą automatycznie zapisani do PPK z opcją rezygnacji i ponownego przystąpienia
• składki min. wyniosą: po stronie pracownika 2% wynagrodzenia netto, po stronie pracodawcy – 1,5% wynagrodzenia
• do końca 2020 r. z budżetu Państwa będzie wypłacana składka powitalna w wysokości 250 zł; ponadto coroczne dofinansowanie z Funduszu Pracy wyniesie 240 zł
• możliwa będzie wypłata zgromadzonych środków przed 60. rokiem życia na wpłatę kapitału własnego przy zakupie mieszkania (do 100%) oraz w przypadku poważnej choroby ubezpieczonego, jego współmałżonka lub dziecka (do 25%) – z obowiązkiem zwrotu środków
• po 60. roku życia możliwa będzie wypłata 25% środków w ramach jednorazowej wypłaty bez obciążenia podatkiem od dochodów kapitałowych, natomiast pozostałe 75% będzie wypłacone w ratach przez okres 10 lat bądź od razu, ale po opodatkowaniu.
Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w pierwszej kolejności będzie dotyczyło największych pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 250 osób. Przepisy ustawy o PPK zaczną stosować z dn. 1 lipca 2019 roku.
Czytaj także:
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) została przyjęta przez Senat
Pracownicze Plany Kapitałowe – projekt ustawy o PPK został uchwalony przez Sejm i przesłany do Senatu
Pracownicze Plany Kapitałowe na rynku zabezpieczenia emerytalnego
Pracownicze Programy Kapitałowe - perspektywy rozwoju rynku emerytalnego
Udział PTE w tworzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych