Metoda wyceny rezerw na nagrody jubileuszowe:
Wysokość zobowiązania z tytułu nagród jubileuszowych wobec każdego pracownika równa jest obecnej wartości każdej nagrody wypłaconej w przyszłości. Podstawowymi parametrami wpływającymi na wielkości rezerwy na nagrody jubileuszowe jest:
- okresy od dnia bilansowego do dnia każdej przyszłej nagrody jubileuszowej
- wysokość poszczególnych nagród jubileuszowych jakie uzyska w przyszłości pracownik,
- prawdopodobieństwa wypłaty poszczególnych nagród,
- wartość stopy dyskontowej
- stażu pracy
Uwagi do metodyki wyceny rezerw pracowniczych w naszym Biurze Aktuarialnym:
Metoda wykorzystana do obliczeń zgodna jest z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR 19), jest to tzw. metoda prognozowanych świadczeń jednostkowych (ang. projected unit method), zwana także metodą świadczeń narosłych w funkcji stażu pracy. Istota tej metody polega na postrzeganiu narastającego stażu pracy jako powodującego narastanie zobowiązań zakładu pracy do wypłaty świadczeń pozapłacowych w przyszłości. W świetle powyższej definicji wartość przyszłych zobowiązań obliczana jest jako część przyszłych świadczeń oszacowana przy uwzględnieniu prognozowanego wynagrodzenia stanowiącego podstawę ich naliczania. Przy wyznaczaniu rezerw na nagrody jubileuszowe zostały również uwzględnione prawdopodobieństwa osiągnięcia uprawnień do nagrody jubileuszowej. Przez prawdopodobieństwo osiągnięcia uprawnień do nagrody jubileuszowej rozumie się prawdopodobieństwo osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy, pod warunkiem pozostania w stosunku pracy z obecnym Pracodawcą.
Wszystkie wyceny rezerw pracowniczych w naszym biurze aktuarialnym wykonywane są wyłącznie przez doświadczonych i profesjonalnych aktuariuszy, wyliczenia są zgodne z ustawą o rachunkowości, Krajowym Standardem Rachunkowości nr 6 i Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR 19). Na życzenie Klienta kalkulacje i analizy mogą również zostać wykonane w oparciu o standardy US GAAP. Biuro Aktuarialne Prospecto to kompleksowa oferta usług aktuarialnych.