Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej - komu przysługuje oraz sposób wypłaty?
Podstawa prawna wypłaty nagród jubileuszowych dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej:
Zasady wypłat nagród jubileuszowych dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej:
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej § 9:
1. Za długoletnią pracę pracodawca wypłaca pracownikowi nagrody jubileuszowe w wysokości:
- Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego;
- Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego;
- Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego;
- Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego;
- Nagroda jubileuszowa dla pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych prowadzonych w formie jednostki budżetowej po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego.
2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów, w wymiarze korzystniejszym dla pracownika.
4. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
5. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
6. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
7. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
8. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.