Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego należy do katalogu produktów związanych z dobrowolnym oszczędzaniem na emeryturę. Rozwiązania w IKZE w dużej mierze oparte są na rozwiązaniach Indywidualnych Kont Emerytalnych.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może posiadać każda osoba, która ukończyła 16 lat. Na jednym rachunku środki może gromadzić tylko jedna osoba, nie ma zatem możliwości prowadzenia wspólnego konta np. przez małżonków.

Osoba małoletnia może dokonywać wpłat na IKZE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskała dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Wysokość wpłat nie może przekraczać tych dochodów. IKZE można założyć także wtedy, gdy posiada się już konto IKE lub w przypadku uczestnictwa w pracowniczych programach emerytalnych.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego mogą oferować:
- fundusze inwestycyjne,
- domy maklerskie,
- zakłady ubezpieczeń na życie,
- banki,
- dobrowolne fundusze emerytalne.
 
Założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego wiąże się z trzema rodzajami opłat:
- opłata wstępna – określana jako procent od pierwszej wpłaty,
- opłata za zarządzenie lub koszty manipulacyjne,
- koszty ewentualnego rozwiązania umowy przez oszczędzającego w pierwszym roku prowadzenia IKZE.
 
Wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego można dokonywać w wysokości i częstotliwości określonej w umowie z instytucją prowadzącą konto. Można dokonać wpłaty całego rocznego limitu, rozbić limit na regularne miesięczne wpłaty lub wpłaty nieregularne. Limit wpłat stanowi 1,2-krotność prognozowanego średniego wynagrodzenia na dany rok. Wpłacone w danym roku kalendarzowym kwoty można odpisać od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym PIT za ten rok kalendarzowy.

Wypłaty środków z IKZE przy zachowaniu ulg podatkowych można dokonać po ukończeniu 65. roku życia oraz dokonywaniu wpłat na konto w co najmniej 5 dowolnych latach kalendarzowych. W zależności od wniosku wypłacającego, środki te mogą być wypłacone jednorazowo bądź w ratach. Wypłata w ratach następuje przez min. 10 lat, chyba że okres oszczędzania w IKZE był krótszy. W takiej sytuacji wypłata środków będzie mogła być pobierana przez taki sam okres, przez jaki dokonywane były wpłaty (min. 5 lat). Wypłacane środki są opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w wysokości 10%.

Można również dokonać wcześniejszej wypłaty środków z IKZE. Środki trzeba jednak wypłacić w całości, bez możliwości częściowego zwrotu. Posiadacz konta zapłaci wówczas podatek dochodowy oraz podatek od zysków kapitałowych.

Środki zgromadzone na IKZE są dziedziczone w całości, nie ma konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn. Konieczne jest jednak uiszczenie podatku dochodowego w wysokości 10%. Oszczędzający może w umowie z instytucją prowadzącą IKZE wskazać osobę, która będzie uprawniona do środków zgromadzonych na koncie w przypadku śmierci oszczędzającego. Aby uniknąć opodatkowania, wartość konta osoby zmarłej można przenieść na własne konto w III filarze systemu emerytalnego.

Istnieje możliwość przeniesienia środków do innej instytucji prowadzącej Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!