Biuro Aktuarialne Prospecto

Profesjonalne
Usługi Aktuarialne

Prospecto Sp. z o.o.
ul. Górczewska 216
01-460 Warszawa
 
prospecto@prospecto.pl 
Tel.: 22 666 08 97 Tel. kom.: 609 188 889
    ponad 20 lat doświadczenia
    ISO 9001   - gwarancja jakości
    ISO 27001 - bezpieczeństwo informacji
                                           (z uwzględnieniem zapisów RODO)
    
    Najlepsze Biuro Aktuarialne
    wg Forum Biznesu w latach 2011 - 2016  
    sprawdź >

Aktuariusz - zarobki, praca

Ze względu na kompleksowe wykształcenie ścisłe oraz wymóg zdania trudnych egzaminów aktuarialnych, aktuariuszy w Polsce i ogólnie na świecie jest stosunkowo niewielu, co powoduje, że ich zarobki stosunkowo wysokie w stosunku do reszty wynagrodzeń w danym kraju. Średnio są one dwukrotnie wyższe niż zarobki średnie w danym kraju.
 

Jakie są zarobki aktuariusza?

Zarobki aktuariuszy w Polsce są jednymi z najwyższych w branży finansowej, co wynika z wysokiego poziomu odpowiedzialności oraz konieczności posiadania specjalistycznych kwalifikacji.

Junior Aktuariusz – początkujący aktuariusz może liczyć na zarobki w granicach 1-1,5 średniego wynagrodzenia w gospodarce. Warto jednak zaznaczyć, że już na starcie konieczne są liczne kwalifikacje i zdane egzaminy aktuarialne.

Starszy Aktuariusz – osoby z większym doświadczeniem (np. 5-10 lat pracy) mogą liczyć na zarobki w wysokości 2-2,5 średniego wynagrodzenia w gospodarce.

Dyrektor Działu Aktuariuszy – w przypadku aktuariuszy na wyższych stanowiskach zarobki mogą przekraczać 3 a nawet 4 krotność średniego wynagrodzenia w gospodarce, zwłaszcza w dużych firmach międzynarodowych.


 

Ścieżka kariery aktuariusza

Aby zostać aktuariuszem, konieczne jest spełnienie kilku warunków:
  1. Wykształcenie – najlepiej kierunki związane z matematyką, statystyką, ekonomią lub finansami. Studia na kierunku aktuarialnym lub specjalizacje związane z ubezpieczeniami są szczególnie cenione.
  2. Egzaminy aktuarialne – aby uzyskać tytuł aktuariusza, trzeba zdać serię egzaminów, które potwierdzają znajomość matematyki finansowej, ubezpieczeń, statystyki i innych dziedzin.
  3. Doświadczenie zawodowe – praktyka w firmach ubezpieczeniowych, konsultingowych czy finansowych jest kluczowa dla rozwoju kariery.
  4. Certyfikaty – w Polsce aktuariusze muszą być zarejestrowani w Polskim Stowarzyszeniu Aktuariuszy (PSA) oraz uzyskać odpowiednie licencje.

Czy warto zostać aktuariuszem?

Głównie ze względu na zabezpieczenie odpowiednich rezerw aktuarialnych na przyszłość, praca aktuariusza jest bardzo odpowiedzialna. Na jego wyliczeniach bazuje wypłacalność firm ubezpieczeniowych, a w pozostałych firmach zabezpieczenie odpowiednich środków na wypłaty przyszłych świadczeń pracowniczych, takich jak odprawy emerytalno-rentowe i pośmiertne, nagrody jubileuszowe, ZFSŚ itp. (aktuariusz wycenia rezerwy aktuarialne na powyższe świadczenia pracownicze). Wycena aktuarialna jest często bardzo skomplikowana, wybiega na kilkadziesiąt lat do przodu i wymaga uwzględnienia niepewności w czasie, co powoduje, że wyceny aktuarialne powinien wykonywać zawsze aktuariusz i odpowiednim doświadczeniem – doświadczenie w wycenach aktuarialnych jest także wymogiem otrzymania licencji aktuarialnej.
 

Praca aktuariusza – gdzie szukać zatrudnienia?

Aktuariusze mogą pracować w różnych branżach, jednak najwięcej ofert pracy znajduje się w:
  • Firmach ubezpieczeniowych – aktuariusze odgrywają kluczową rolę w obliczaniu składek i zarządzaniu ryzykiem.
  • Funduszach emerytalnych – pomagają w planowaniu i zarządzaniu oszczędnościami emerytalnymi.
  • Firmach konsultingowych – oferują usługi doradcze w zakresie zarządzania ryzykiem finansowym.
  • Bankach – zwłaszcza w działach zajmujących się ryzykiem finansowym i kredytowym.

Jakość nigdy nie jest przypadkiem!


Medale.gif
perla_IQ_.gif
CWB_.gif
ISO9001.gif
ISO27001__.gif
PCK.gif
RZETELNA_FIRMA.gif


Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!

Masz jakieś pytania? Oddzwonimy w 60 sekund!