Dziś mija termin, w którym największe firmy zatrudniające powyżej 250 osób muszą podpisać umowę o zarządzanie PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe. Termin na podpisanie umowy o prowadzenie PPK mija również niedługo, ponieważ już 12 listopada 2019 r. Dopiero podpisanie tej umowy wiąże się z przekazywaniem składek.
Jeśli firmy nie podpiszą umowy w wyznaczonym czasie zostaną wezwane pisemnie przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) do zawarcia umowy w terminie 30 dni od otrzymania wezwania. Firma będzie wówczas zobowiązana do podpisania umowy o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją lub poinformowania PFR o zawarciu porozumienia z inną. Przedsiębiorstwa mają do wyboru 20 instytucji finansowych, które oferują zarządzanie PPK.
W pierwszym etapie wdrożenia system PPK objął 4034 spółek, do 23 października 2019 r., umowy zostały podpisane przez 3088 firm co stanowi około 77% firm do tego zobowiązanych. Nie podpisanie umowy w określonym czasie jak również nakłanianie do rezygnacji z niego będzie się wiązało z naliczeniem wysokich kar grzywny sięgających do 1,50% funduszu wynagrodzeń z poprzedniego roku obrotowego danej firmy.
1 lipca 2019 r. największe firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników zaczęły uczestniczyć w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Systematycznie do styczna 2021 r. co pół roku program będzie wprowadzany w firmach zatrudniających mniejszą ilość pracowników.
Uczestnictwo przedsiębiorstwa w PPK nie zwalnia z obowiązku tworzenia rezerw na odprawy emerytalne. PPK nie stanowi odprawy emerytalnej, ale wchodzi w skład świadczeń emerytalnych.
Czytaj także:
Wzrost płacy minimalnej
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – pierwsze wpłaty
Pracownicze Plany Kapitałowe - rola niezależnego doradcy w wyborze podmiotu zarządzającego
Pracownicze Plany Kapitałowe na rynku zabezpieczenia emerytalnego
Aktuarialne rezerwy na świadczenia emerytalne